12:41 am - Cumartesi Nisan 30, 2016

Emekli Maaş Zamları

Pazartesi, 19 Ekim 2009, 0:24 | Güncel | 82 Yorum | 8902 defa okundu
Yazar: Admins
Yazıya Puan Verin :
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz oy kullanılmadı)

emekli-maaslari-2
Hükümetten emeklilere zam müjdesi Emekliyi umutlandırdı. Emekli maaşlarındaki maaş farkını kapatacağını açıklayan hükümet bakalım Emekliye şimdi nasıl bir yara açacak zam olacaksa Emekli Maaşına Ne Kadar Zam olacak?
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2010 yılının ilk altı ayında en düşük SSK, BAĞ-KUR ve tarım emeklisinin maaşına yüzde 20,4, en yüksek emekli aylığına da yüzde 4,5 oranında artış yapacaklarını belirterek, ”İlk altı ay için emekli aylıklarında en az 63, en yüksek 101 lira artış olacak. 601 lira olan en düşük SSK emeklisi aylığı bu artışla 683 liraya, en düşük tarım SSK emekli aylığı 480 liraya, en düşük esnaf emeklisi aylığı 555 liraya, en düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı da 380 liraya çıkıyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başbakan olduğu dönemde emekli maaşlarına 75 ve 100 lira seyyanen zam yapıldığını anımsatarak, sonraki yıllarda da emekli maaşlarının enflasyon üzerinden artırıldığını söyledi.
2002’nin Aralık ayından 2009’un Aralık ayına kadar en düşük SSK emeklisinin maaşının reel bazda yüzde 27,6, BAĞ-KUR emekli esnaf aylığının yüzde 71,7, BAĞ-KUR emekli tarım aylığının yüzde 161,3 ve memur emekli aylığının da yüzde 15,8 artırıldığını bildiren Erdoğan, bu artışların enflasyondan arındırılmış, enflasyonun üzerine yapılmış reel artışlar olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, bu artışlarla yetinmediklerini belirterek, ”Emeklilerimizin çok daha fazlasını hak ettiğini biliyoruz ve imkanlarımızı zorlayarak onların şartlarını daha da iyileştirmenin mücadelesini veriyoruz” dedi.

2010 yılının hemen başında emekli aylıklarını yeniden belirlediklerini, ahde vefanın bir göstergesi olarak ücretleri ciddi olarak artırdıklarını ifade eden Erdoğan, bu artışın, SSK işçi emeklileri, tarım emeklileri, BAĞ-KUR kapsamındaki esnaf ve tarım emeklileri olmak üzere 7 milyon 327 bin 800 kişiyi kapsadığını bildirdi.Erdoğan, şöyle konuştu:

”2010 yılının ilk altı ayı için en düşük emekli aylığını yüzde 20,4, en yüksek emekli aylığını da yüzde 4,5 oranında artırıyoruz. 2010 yılı içinde temmuz ayındaki yüzde 3’lük TÜFE artışlarıyla birlikte en düşük aylık alan emeklimizin maaşı yüzde 24,2, en yüksek aylık alan emeklimizin maaşı da yüzde 7,6 oranında artıyor. Bu iyileştirme ile emeklilerimizin aylıklarında ilk altı ay için en az 63 lira, en çok 101 lira artış olacak. Yılın tamamında ise emekli maaşlarına en az 74 lira, en çok 172 lira artış yapıyoruz. 601 lira olan en düşük SSK emeklisi aylığı, yeni artışla 683 lira, en düşük tarım SSK emekli aylığı 403 liradan 480 liraya, en düşük esnaf emeklisi aylığı 476 liradan 555 liraya, en düşük BAĞ-KUR tarım emeklisi aylığı da 306 liradan 380 liraya çıkıyor.”

Benzer yazılar:

 1. Emekli Ne Kadar Zam Farkı Alacak
 2. Saç boyatanlar dikkat!
 3. Recep Tayyip Erdoğan Mal Varlığını Açıkladı
 4. Al Şu Bin Lirayı
 5. Çin Susamıyla Üretilen Simitlere Dikkat
Etiketler: , , , , , , , ,

82 responses "Emekli Maaş Zamları"

 1. MEHMET diyor ki:

  bunlarınhepsi yalancı babamın maaşı 667 idi şimdi 697 olmuş nerde endüşük 63 lira babama verilen zam komik ama 30 lira anlamadım başbakanım

 2. bahacan diyor ki:

  bu kadar yalan olmaz gerçekten çok ayıppppp,,, siz bizlere her zaman muhtaçsınız (sandıkta) çok üzgünüm,,ÇOK ÜZGÜNÜM BÖYLE KANDIRILDIĞIMIZ İÇİN.
  640 TL OLAN MAAŞ 675 TL OLMUŞ.
  675 – 640 = 35 lira gelen zam !!!!!
  YÜZDE 20 NERDE ACABA… SİZİN % 20 NİZ BU MU?
  BENDE Mİ HESAP HATASI VAR
  BEN GERÇEKTEN BİRŞEY ANLAMADIM LÜTFEN BENİ AYDINLATIRMISINIZ?

  • archiatilla diyor ki:

   yaa ne sığ beyinli insanlarsınız illa ortalığı karıştırmak için boşyere lafsalatası yapıyorsunuz siz.daha yeni yılda hiçbir maaş ödenmeden neye dayanarak 35 lira-30 lira zam deyip işkembeden sallıyorsunuz.eleştirin hükümeti kıyasıya sonuna kadar da haklı olduğunuz yerde desteklerim fakat böyle ortalık karıştırıcı edebiyetları yapmayın kardeşim vesselam…

 3. mehmet aydın diyor ki:

  maaşımı üç lira zamlı olarak aldım

 4. levent kurt diyor ki:

  benim maaşımda 765 tl idi 800 tl olmuş nerde bu 60 tl zam başbakan çıkıp kendisi söyledi ayrıca sgk nin kendi sitesinde maaş listelerinde de 60 lira zam olacağı yazılmış nerde bu zam sayın başbakan

 5. sevilay diyor ki:

  olurda bukadarı olmaz.. maaşlara zam yaptım deniliyor. ben dul maaşı alıyorum. 525 lira bugun maaşımı aldım artış martış yok . bir bileniniz varsa acıklamada bulunsun buraya. yine aldım 525 lira:(

 6. ela diyor ki:

  evet sayın başbakanım her zamanki gibi gene bizi yanıltmadınız biz halkı kandırmaya devam ettiniz oysaki bu defa inanmak istiyorduk o kadar gururlanarak açıklama yaptınızki emekli maaşlarına en düşük alanlara 83tl ile 101 tl arası zam yapılacak diye azıcıkta olsa belki nefes alırız dedik ama siz bizim gırtlagımızı sıktınız aldıgımız zam 30 tl yedigimiz zamlarda %50 lerde çok teşekkürler galiba halk olarak biz bunu seçimlerde hakkettik.

 7. nesibe diyor ki:

  babamın maaşına 30 tl zam yapıldı 100 tl istemez 50 tl bile vermedi yalancılar

 8. burcu gökboğa diyor ki:

  evet malesef en az 65tl lik zam yalan olmuş..annemde 630tl alıyordu yatan 660tl.30 tl artık hangi faturanın zammını kapatırsa…

 9. ersin diyor ki:

  SSK ve Bağ-Kur emeklilerine duyuru…

  Binlerceniz soru gönderiyorsunuz ve tepki veriyorsunuz hani her emekliye 60 lira zam verilecekti aylıklarımızı alınca sadece yüzde 4,62 zam yapıldığını gördük diyorsunuz. 5510 sayılı Kanun gereğince, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile dul ve yetimlerine 2010 yılı ocak ayında yüzde 4,62 oranında zam yapılması gerekiyordu.

  ***Başbakanın ağzından çıktı ama Kanun daha çıkmadı…

  Akparti grup toplantısında Başbakan yüzdelik oranlar verdi ama doğrusu emekli aylığı 1299 liradan az olanlara 60 liralık seyyanen zam yapılmasıydı. Fakat bunu sadece başbakan ağzıyla ifade etti. Bunun bir yasal tarafının olması gerekiyordu henüz TBMM’den yasa çıkmadığından daha doğrusu yetişmediğinden aylıklarınız yüzde 4,62 ile zamlı aldınız. Yasa Meclisten geçince faklarınızı alacaksınız.

 10. dursun diyor ki:

  sayın çalışma bakanı üç ay çalışma sonucu çok yorulduki zam çok olduğu açıklayamadı başbakana havale etti oda kelime oyunuyla emekliyi kandırdı 101 lira dediği zam sadece 30 lira umutlar yıkıldı,zam almayı bırakın her belli olmayan sebeblerden dolayı 50,60,hatta 100,120,lira civarıda maaşımızda para kesiyorlar ama baş vuracak bulamyoruz

 11. ali rıza diyor ki:

  babamında maaşı599 lirayken şimdi 635 lira oldu.emeklimiz daha fazlasını hakediyor ama sözde değil.

 12. bekir diyor ki:

  yaaa emekli maaşları çok zam yapmışlar allah hükümetten razı olsun

 13. ensar diyor ki:

  sayın başbakanımıza saygılar ben polis memuruyum polis emeklisi yüksek okulu bitirmiş emekli olunca 1150 alıyor fakat ilkokul mezunu bir devlet dairesinde müstahdem emekli olmuş 1550 maaş alıyor nasıl anlamadım mahkeme-i kübrayamı kalıyor?

 14. ayşe diyor ki:

  inanmıyorum nasıl kandırıyor ınsanları oyları atanlar düşünsün

 15. ayşe diyor ki:

  emeklilerle alay ediliyor bumu iyileştirme dedikleri
  üvey evlat muamelesi görüyoruz 630 tl alıyordum 660 alınca resmen şoka uğradım çokkkkk bekler oyları bizden

 16. elif kayhen diyor ki:

  maşım 700 dü 685 olmuş sağol başbakanım

 17. atakan diyor ki:

  slm arkadaşlar bunlara oy verenlerde kabahat annemin maaşı 630 du 660 oldu bunlara oy verenin eli kırılsın ya hatta kafasıda birde çıkmış televizyona konusuyor en düşük 70 tl en yüksek 172 tl nerde hıyar herifler sizi suradınıza tükürülecek adamlarsınız siz.

 18. alaattin diyor ki:

  sayın başbakanım a sesleniyorum verdiğiniz zamdan faydalanamadık hiç en az deniyor zamdan önce 630 alıyorum zamdan sonra 651 aldım nerede bu 63 liralık zam 21 liralık zamdan hiç bişe anlamadım ..

 19. hacer diyor ki:

  heyyyyyyy hükümet zam nerde alında bilmem napın niye yaşlıları kandırıyorsunuz 30 tl zam var sadece hani 100 yada 60 utanın size oy falan yok zaten yoktu

 20. tolga diyor ki:

  emekli maaş zamları ve yüzdeleri ile kafanızı karıştırmayın..her emeklinin maaşı 60 tl artacak(en düşük aylıgında en yüksek aylıgında)..bu arada bu zamlar ocak 15 deki maaşlara yansımadı..şubat sonu gibi yansıyacak….

 21. hacer diyor ki:

  bakalım şubat sonuda aynımı maaşlar fakat emeklilere yazık yine kandırmayın zaten emekliler bu hükümete artık oy vermez

 22. kayra diyor ki:

  annem dul ve yetm aylığı alıyor heyecanla maaş almaya gittiğinde maaşına sadece 20tl zam yapılmış. ne demeli bilmiyorum. bu arada maaşı 540 tlydi annem içim çok üzülüyorum

 23. kemal diyor ki:

  siz ancak kendinizi kandırırsınız
  size oy yok
  köyün çobanı olsa bu dengeyi saglardı
  bu hükümet te fos
  çıktı
  benzine mzota sigaraya yüzde elli emekliye yüzde 4 6
  yuh
  bunlar bu işi bilmiyor
  halkı enayi sanıyor

 24. Serkan diyor ki:

  Eminimki siz erken yaşta emekli olmuş kişilersiniz.Ben 26 yaşında bir delikanlıyım.Çoluk çocuğumuz 9000Günle 65 yaşında emekli olacak diye yanıyorum; millet hem çalışıyor hemde asgari ücret alıyor sizden dahada az.Niçin onları düşünmüyorda hep kendinizi düşünüyorsunuz.Ülke ekonomisi kurtarmıyordur kardeşlerim.Bundan önceki hükümetler oy kazanma pahasına bol bol verdiler zammı hazineyi perişan ettiler, bu hükümetse oy kaybetmesi pahasına hazineyi kontrolünde tutuyor çeşitli açılımlarla dehşet oy kaybetme pahasına ülke menfaatleri için çalışıyor.Derdiniz ney biz asgari ücrete talim ediyoz siz emekliyken evinizde otururken bizden çok para aliyonuz daha ne derdiniz verip veriştiriyonuz anlayamadım.Şu bir gerçek hayat şartları zor ama şuda bir gerçek sizin nasibinize düşen gayet normal ve çok bile. Emekli zamları ocak ayındaki 60tl ile beraber 120lira farkla şubat maaşında hesaplara yatacak.Biraz haber okuyun. Zannedersem benim giden ayki (aralık) maasımda şirket tarafından bu ayın sonunda asgari ücret olarak yatacak.Allah bereket versin.Devletime milletime işverenime sağlık sıhhat afiyet ihsan etsin.

 25. raci diyor ki:

  Sayın bu ülkenin başbakanı emeklileri umutlandırıp televizyonun karşısına geçerek bizi yok saydınız emeklileri gözlerimizin içine baka baka bizleri yanıttınız bizlere yalan söylediniz 30 milyon verdiğiniz zamla elektiriğimi suyumu telefonumu ödeyelim yoksa çocuklarımı okutayımmı siz sayın başbakana soruyorum.

 26. aytan diyor ki:

  ben *****117580 sicil noluyum fakat benim aldığım emekli maaş 636tl dı. bana yapılan zamla 660 tl olmuş bu nebiçim zam anlamadım neye göre artış yapılıyor söylermisiniz benimle aynı şartlarda emekli olanlar daha yüksek alıyor. neden bu farklılık anlamadım anlatırmısınız lütfen.

 27. metin diyor ki:

  Serkan denen arkadaş bu hor gördüğün maaşlarını çok bile gördüğün o emekli vatandaşlar zamanında devlete 25, 30 senelerini vermiş,sizin gibi gençleri kendileri yemeyerek,içmeyerek dişinden tırnağından artırmaya çalışıp okutmuş, peşinden koşmuş.Şimdi de emekli olup azıcık nefes almaları, rahat etmeleri hakları değil mi.İnsanlar bu soğuk havalarda gaz bile alacak parayı bulamazken,onun bunun eline muhtaç ettirilip kömür,makarna,pirinç vs.ile köleliğe ititlirken,biryanda sermaye ağaları türerken ondan sonra biraz haber okuyun diyorsun.Haber okumak önemli değil okuduğunu anlamak ve olayları takip etmek önemli.Ayrıca haberden habersiz bir toplum yaratılmaya çalışılıyor.Şimdi birazcık sizde bu yazdıklarımı ukuyun da anlamaya çalışın.Bizim avrupalarda okutulan çocuklarımız yok.

 28. mevlüt diyor ki:

  yanlış hesap yapmış olmasınlar yada başbakanın kurmayları yanlış bilgi vermiş olmasın…tabiki yanlış yapma ihtimalleri yok olmamalıda..bunlar savsatadan ibaret ben ve ailem ak partiye oyumuzu vermiştik çünkü güvenmiştik halen bir çok konuda güveniyorum ancak emekliye yapılan bu yalan zamlardan sonra susacak seçim zamanında konuşacağım.

 29. salih diyor ki:

  sayın başbakanım 525 lira maaaşınız olsa ne yapardınız tabiki yüzde 100 zam

 30. sebahat diyor ki:

  emekli maaşım 20 tl arttı çok komik kelime oyunu var galiba bu zamla ne olur bilemiyeceğim başbakanın kapıcı parası 660 tl.torunlarının günlük harçlıkları bizimde aylık nafakamız 4 kişilik ailenin allaha havale ediyoruz oyumuzu verdik elimiz kırılsaydıda oyumuzu vermeseydik bu bize ders olsun helal olsun başbakanımız işini bilir

 31. metin diyor ki:

  emekli maaşım 2009 aralıkta 880 tl.şubat 2010 da alınan maaş 91o tl. zam farkı 30tl.seyyanen yapılan zam nerede ?

Yorum yapın