2:57 am - Çarşamba Haziran 29, 2016

Katar Nerede

Cuma, 3 Aralık 2010, 15:32 | Güncel | 0 Yorum | 2803 defa okundu
Yazar: admin
Yazıya Puan Verin :
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız6 Yıldız7 Yıldız8 Yıldız9 Yıldız10 Yıldız (Henüz oy kullanılmadı)


Katar Emirliği, (Arapça: دولة قطر, Devletü’l-Katar) Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Basra körfezine uzanan küçük bir ülkedir. Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Birleşik Arap Emirlikleri’yle çevrilidir. Tek sınır komşusu Suudi Arabistan olup diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir.
Katar, 3 Eylül 1971’de bağımsız bir devlet olmuştur. Katar, uzun yıllar bölge aşiret beylerinin emri altında yönetilmiştir.

Bölge genellikle göçebe kabilelerin yaşadığı yer olduğu için idaresinde de sık sık değişmeler meydana gelmiştir. 19. yüzyılda bölgenin idaresi bu günkü emirin büyük dedesi olan Muhammed al Sani’ye geçmiştir.

Ülkede fiilî Türk egemenliği ilk olarak 1852’de, daha sonra ve kesin olarak 1871’de Muhammed al Sani’nin daveti üzerine başlamıştır. Katar’ın bugünkü başkenti Doha ( Kal’atü’t-Türk adı verilen kale) ve yine bugün ABD üssünün bulunduğu al-Obeid’e yerleşen Türk birlikleri 1913’e kadar kaldılar. Katar da Basra Vilayeti’nin Lahsa sancağına bağlı bir kaza (ilçe) oldu. Al-Sani ailesi de Osmanlı kaymakamları olarak görev yapmaya başlamışlardır. Osmanlı Devleti Katar üzerindeki haklarından 29 Temmuz 1913’te vazgeçti. Son Türk askeri Katar’dan Ağustos 1915’te çekildi. I. Dünya Savaşı’nın çıkmasının akabinde 3 Kasım 1916’da Katar İngiliz işgaline girdi.
Ekonomi

Petrol rezervlerinin keşfedilmesinden önce Katar ekonomisi balıkçılık ve inci avcılığına bağlıydı. Ama 1940’larda petrol rezervlerinin keşfiyle ülkenin tüm ekonomisi değişime uğradı. Bu değişim yüksek yaşam standartları ve büyük ülkelerin vatandaşlarına sunduğu sosyal hizmetleri de beraberinde getirdi.

Ülke, dünyadaki en çok gaz rezervlerine sahip ülkeler arasındadır. Bu büyük etken ülke vatandaşlarının refah seviyesini en üst basamaklara taşımıştır. Ülkede hemen hemen hiçbir tüketim maddesi üretilmemekte dışarıdan ithal edilmektedir. Fakat ülkedeki oldukça az olan vergi oranları ve enerjinin çok ucuz olmasi bu mallardaki fiyatı oldukça düşük tutmasi beklentisi dogursada gida benzeri tuketim malzemeleri ucuz degildir ama elekrik ve elektronikte ucuzluk kendisini hissettirmektedir.1 tanesi karada 6 si acik denizde olmak uzere toplam 7 adet dogal gaz uretim noktasi vardir. Ulkenin korfeze bakan kisiminda ras laffan denen bir endustri şehri kurulmustur.

Petrolün varlığı ülkede gübre ve çimento sanayinin gelişmesine de katkıda bulunmuştur.
Demografi

Neredeyse bütün Katar vatandaşları İslam dinine mensuptur. Etnik Arap’ların dışında çoğu vatandaş çeşitli ülkelerden petrol sektöründe çalışmak için gelmiştir. Arapça ana dildir. Onlarca değişik milletten insanların bulunması İngilizceyi ikinci bir milli dil haline getirmiştir.katar araplarinin genelde ust duzey yonetici burokrat ya da mal sahibi oldugu ulkede diger ulke araplari bankalarda gas plantlerde ya da devletin kurumlarinda memur olarak calisirlar. ulkenin demografik yapisi gocmenlik sistemine dayalidir . ulkede yabanci ulkelerden yaklasik 1,5 milyona yakin isci calimsaktadir . genellikle filipinler, nepal, hindistan , gibi ulkelerden insanlar bu ulkeye insaat saglik hizmet enerji sektorlerinde calismak icin gelirler.

Katar’da her 100 kadına 309,8 erkek vardır; bu erkeklerin lehine olan dünyanın en yüksek cinsiyet oranıdır.
Eğitim

Yakın tarihte Katar’da eğitime büyük önem verilmeye başlandı.Öğrenci sayısı az olduğundan daha iyi eğitim olanakları sağlanmaya başladı. Herkese bedava olarak verilen sağlık hizmetlerinin yanında anaokulundan üniversiteye kadar eğitim tüm Katar vatandaşları için ücretsiz hale getirildi. Ülkenin Katar Üniversitesi adında bir üniversitesi ve birçok yüksek eğitim kurumu vardır. Başkent Doha’da yapımı devam eden eğitim kasabası ülkenin tüm ortadoğunun en büyük eğitim yeri olmasını sağlamakta ve tüm bölgeden öğrencilerin burada toplanmasını hedeflemektedir.Katar her yönden olduğu gibi eğitim yönünden de çok gelişmiş bir ülke olup denizler ve doğal güzellikler bakımından cennet gibi bir ülkedir.
Coğrafya
Katar çöllerinden görünüm

Katar Yarımadası Basra Körfezi’ne doğru Suudi Arabistan’dan çıkmış 160 km’lik bir uzantıya benzer. Genellikle alçak düzlüklerden oluşan ülke kumla örtülüdür. Ülkenin güneyi ise çöllerle kaplıdır.
İklim

Ülkede sıcak ve kur
ak iklim hüküm sürer. Yaz aylarında sıcaklığın 49 dereceye çıktığı görülür. Kışın ise hava serinler fakat soğuk olmaz.
İdari bölümler
Katar

Katar en büyük yönetimsel birim olan 7 ayrı belediyeye bölünmüştür. Bunlar: 1.Ad Doha 2.Al Rayyan 3.Umm Salal 4.Al Khor 5.Al Wakrah, 6.AlDaayen 7.Al Shamal belediyeleridir.
Sosyal Hayat

Katar sosyal hayat olarak da birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Avrupayı aratmayan gece hayatı ve birçok dünya starının uğrak yeridir. Kornish adı verilen İzmir kordonuyla aynı olan alanda yürüyüş yapabilir sütlü çay keyfini muhteşem deniz manzarası eşliginde çıkarabilirsiniz. Uçsuz bucaksız çöllerinde kamp yapabilir Şubat ayında bile muhteşem denizin ve kumsalın keyfini yaşarsınız. Bir çok alışveriş merkezlerinde sosyalleşe bilirsiniz. Ülkedeki suç oranının sıfır olması nedeniyle Avrupadaki gibi bar çıkışı gasp edilme korkusu hiçbir zaman bu ülkede olmaz. Kısacası hobbylerinizi sonuna kadar gerçeklerştirebileceginiz bir ülkedir.

Benzer yazılar:

  1. Londra’ya Yerleşecekler
  2. Morganlar Nerede Filmi izle, Morganlar Nerede Fragmanı izle
  3. Nerede Kalmıştık – Dizi Tanıtımı
  4. Derya Çimen Dünya İkincisi Oldu
Etiketler: , , , , , , ,

Yorum yapın